ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ବ୍ରାହ୍ମଣ ମାନେ ରସୁଣ-ପିଆଜ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ , କାରଣ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ବି ଖାଇବା ଛାଡିଦେବେ ଏହି ସବୁ..

ବହୁତଥର ଆପଣ ଶୁଣିଥିବେ କି ବ୍ରାହ୍ମଣ ମାନେ ରସୁଣ-ପିଆଜରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି , ଏହା ପଛରେ ଏକ ଅଲଗା କାରଣ ଅଛି , ଆମେ ଏକ କାହାଣୀ କହିବାକୁ ଯାଊଛୁ , ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ସବୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଦୂର ହୋଇଯିବ , ସବୁ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ବ୍ରାହ୍ମଣ ଏହାର ସେବନ କରନ୍ତି ନାହିଁ , ଏହା ପଛରେ ଏକ କାରଣ କୁହାଯାଇଛି , ଯାହା ଶାନ୍ ର ଖିଲାପରେ ହୋଇଥାଏ , କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅସଲ କାରଣ ହେଲା , ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ କହିବୁ , ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ପାଇଁ ବ୍ରାହ୍ମଣ ମାନେ ରସୁଣ-ପିଆଜକୁ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ ।ଶାସ୍ତ୍ରନୁସାରେ ଏହି କଥାର ଅସଲ କାରଣ କୁହାଯାଇଛି , କେଉଁ କାରଣରୁ ବ୍ରାହ୍ମଣ ମାନେ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷର ସେବନ କରନ୍ତି ନାହିଁ , କହିଦେବୁ କି ସମୁଦ୍ର ମନ୍ଥନ ସମୟରେ ଯେବେ ଅମୃତ କଳସ ବାହାରିଥିଲା , ତେବେ ବିଷ୍ଣୁ ଭଗବାନ ସମସ୍ତ ଦେବତାଙ୍କୁ ଅମର ହେବା ପାଇଁ ଅମୃତ ବାଣ୍ଟୁଥିଲେ ।

ସେହି ସମୟରେ ରାହୁ ଓ କେତୁ ନାମକ ଦୁଇ ରାକ୍ଷସ ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆସି ବସିଗଲେ , ଓ ଭୁଲ୍ ବଶତଃ ସେମାନେ ଅମୃତ ପିଇଦେଇଥିଲେ , କିନ୍ତୁ ଯେମିତି ଦେବତାଙ୍କୁ ଏହା ଆଭାଷ ମିଳିଲା , ସେମାନେ ତୁରନ୍ତ ବିଷ୍ଣୁ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ ଶୁଣାଇଲେ , ତାପରେ ବିଷ୍ଣୁ ଭଗବାନା ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ଦ୍ୱାରା ସେହି ରାକ୍ଷାସଙ୍କର ମୁଣ୍ତକୁ ଶରୀରରୁ ଅଲଗା କରିଦେଲେ ।  ମୁଣ୍ତରୁ ଶରୀର ଅଲଗା ହେବା ପରେ ତାଙ୍କ ମୁହଁର ଭିତରେ ଅମୃତର କିଛି ବୁନ୍ଦା ଚାଲିଯାଇଥିଲା , ଏମିତିରେ ରାକ୍ଷାସଙ୍କ ମୁଣ୍ତ ଅମର ହୋଇଗଲା , କିନ୍ତୁ ସବୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା, କିନ୍ତୁ ଯେବେ ବିଷ୍ଣୁ ଜୀ ତାଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରହାର କଲେ , ତେବେ କିଛି ରକ୍ତର ବୁନ୍ଦା ତଳେ ଗଳିପଡିଥିଲା , ଓ ସେହି ରକ୍ତରୁ ପିଆଜ ଓ ରସୁଣ ଜନ୍ମ ନେଇଥିଲେ , ଯାହା କାରଣରୁ ଏହାକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାଇଲେ ଦୂର୍ଗନ୍ଧ ଆସିଥାଏ ।

ରାକ୍ଷସମାନଙ୍କ ରକ୍ତରୁ ପିଆଜ ଓ ରସୁଣର ଉତ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା , ଯାହା କାରଣରୁ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ ଏହାର ସେବନ କରନ୍ତି ନାହିଁ , କାରଣ ତାଙ୍କର ମାନିବା କଥା କି ପିଆଜ ଓ ରସୁଣ ରାକ୍ଷାସଙ୍କ ବାସ ଅଛି ।

ଫୁଡ୍ କ୍ୟାଟୋଗାରିଜେସନ୍ : ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ଗୁଡିକୁ ତିନିଟି ଶ୍ରେଣୀରେ ବଣ୍ଟାଯାଈଛି , ସ୍ୱାତ୍ତିକ, ରାଜସିକ,ତାମାସିକ ,ମାନସିକ ସ୍ଥିତିର ଆଧାରରେ ଏହାକୁ ଆମେ ଏହିପରି ବାଣ୍ଟି ପାରିବା ।

ସ୍ୱାତ୍ତିକ : ଶାନ୍ତି , ପବିତ୍ରତା, ଓ ମନର ଶାନ୍ତି ଯେପରି ଗୁଣ ।

ରାଜସିକ ; ମନରେ ଇଚ୍ଛା ଓ ଖୁସି ହେବାର ଯେପରି ଗୁଣ ।

ତାମସିକ : କ୍ରୋଧ, ଲୋଭ, ଅହଂକାର , ଓ ବିନାଶ ପରି ଯେପରି ଗୁଣ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *