ଯେବେ Kujang ରେ ବନ୍ୟାରେ ଭକ୍ତକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସ୍ୱୟଂ ମହାଦେବ ଆସିଲେ,ଆଉ କରିଲେ ଏପରି ଚମତ୍କାର ଯେ ସାରା Area ରେ ହେଇଗଲା ହଲଚଲ

ସାଙ୍ଗମାନେ ମହାଦେବଙ୍କ ଭକ୍ତ ମାନଙ୍କୁ ବିପଦ ସମୟରେ ଡାକିବାର ଆଵଶ୍ୟକତା ପଡେ ନାହିଁ।ମହାଦେବ ନିଜେ ହିଁ ଆସିଥାନ୍ତି।ଆଜି ମୁଁ ଯାହା କହିବି ତାକୁ ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମହାଦେବଙ୍କ ଲୀଳାର ଆଭାସ ହୋଇଯିବ।ଏକ ସମୟରେ ମୋର ପରିବାର ସହିତ ଏକ ଏପରି ଘଟଣା ହୋଇଥିଲା ଯାହା ମୋର ପରିବାରକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲା।ଏହି ଘଟଣା 1999 ମସିହା ଜୁନ କିମ୍ବା ଜୁଲାଇ ସମୟର ସେହି ସମୟରେ ବର୍ଷା ଋତୁ ଚାଲିଥିଲା।

ଆମ ଗ୍ରାମରେ ବର୍ଷା ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ହେଉଥିଲା।ଆମ ଗ୍ରାମ ପାଖରେ ଥିବା ମହାନଦୀ ନଦୀ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା କାରଣରୁ ସୀମା ବାହାରକୁ ଆସୁଥିଲା।ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ବନ୍ଧ ଭାଙ୍ଗିବା ଉପରେ ଥିଲା।ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ମହାଦେବଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଥିଲେ ବର୍ଷାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ।କିନ୍ତୁ ବର୍ଷା କମିବାର ନାମ ନେଉ ନଥିଲା।ଏହାପରେ ଖବର ଆସିଲା ଯେ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀର ବନ୍ଧ ଭାଙ୍ଗି ବହୁତ ପାଣି ଆସିଯାଇଛି।

ଏହି ସମୟରେ ଅନ୍ୟ କିଛି ଉପାୟ ନଥିଲା କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ସରଳ ଉପାୟ ଥିଲା ଯେତେ ଜଲଦି ସମ୍ଭବ ନିଜ ଘରର ଛାତ ଉପରକୁ ଚାଲି ଯାଅ।ତେଣୁ ସମସ୍ତେ ଛାତ ଉପରକୁ ଆସିଲେ।ଏବେ ବନ୍ୟାର ପ୍ରବାହ ଘରକୁ ଘେରିବା ପରିସ୍ଥିତି ଥିଲା।ସେତେବେଳେ ମୋର ମନେ ପଡ଼ିଲା ଆମର ଯେଉଁ ଗାଈ ଅଛି ପାର୍ବତୀ ତାହା ପାଖ ବାଡ଼ିରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିଲା।

ମତେ ସମସ୍ତେ ରୋକିବା ସତ୍ୱେ ମୁଁ ମୋର ପ୍ରିୟ ଗାଈକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେଲି।ମୁଁ ମହାଦେବଙ୍କ ନାମ ନେଇ ତଳକୁ ଗଲି ଓ ଦେଖିଲି ପାର୍ବତୀ ଗାଈ ଚାରା ଖାଉଥିଲା।ମୁଁ ତାକୁ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରିବାପରେ ସେ ଉପରକୁ ଆସିଗଲା।କିନ୍ତୁ ମୋ ସହିତ ଯାହା ହେଲା ତାହା ଆପଣ କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ।ସେତେବେଳେ ମତେ ବନ୍ୟାର ପାଣି ମତେ ବୁହାଇ ନେଇଗଲା।

ମୁଁ ଭାବିଲି ଆଉ ବଞ୍ଚିବି ନାହିଁ।ମତେ ଖୁସି ଲାଗୁଥିଲା ଯେ ମୁଁ ମୋର ପ୍ରିୟ ଗାଈ ପାର୍ବତୀ ଓ ମୋର ପିତା ମାତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିଲି।କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଯେହେତୁ ତାଙ୍କ ଏକୁଟିଆ ସନ୍ତାନ ଥିଲି ବୋଲି ଦୁଃଖ ଲାଗୁଥିଲା ଯେ ମୁଁ ଯିବା ପରେ ତାଙ୍କର ପାଳନ ପୋଷଣ କିଏ କରିବ।ମୁଁ ଜଳରେ ଏକ ଗଛ ପଡିଥିବାର ଦେଖିଲି ଓ ତାହାର ସାହାରା ନେଲି।

ସେଥିରେ ମୁଁ ଭାସି ଭାସି ଯାଉଥିଲି ଓ ମହାଦେବଙ୍କୁ ଡାକୁଥିଲି।ତାହା ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏପରି ଏକ ଜାଗାରେ ଲାଗିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଚାରିପଟେ ପାଣିଥିଲା ଓ ଆଖପାଖରେ କିଛି ନଥିଲା।ଏହାପରେ ମୁଁ ଦେଖିଲି ସେହି ଗଛରେ ଏକ ଦଉଡି ବନ୍ଧା ହୋଇଥିଲା ଓ ତାହା କେଉଁଆଡ଼େ ଟାଣି ହୋଇ ଯାଉଥିଲା।

ତାହା ମତେ ଏକ ଲାଞ୍ଜ ଭଳି ଦେଖାଗଲା।ମୁଁ ସେତେବେଳେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବା ସହିତ ଡରିଗଲି।କାରଣ ତାହା ମହାଦେବଙ୍କ ଗହଣା ଶେଷନାଗ ଭଗବାନ ଥିଲେ।ମୁଁ ହାତ ଯୋଡି ପ୍ରଣାମ କରୁଥିଲି।ଏହାପରେ ମୁଁ ଅନୁଭବ କଲି ମୋର ଗ୍ରାମ ଆସିଗଲା।

ସେହି ସମୟରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ହୋଇଥିଲା ଓ ନାଗ ଦେବତା ମତେ ମହାନଦୀ ର କୂଳରେ ଛାଡି ସିଧା ଚାଲିଗଲେ।ଏହା ଭଗବାନ ମହାଦେବଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ ଚମତ୍କାର ଥିଲା।ମୁଁ ଗ୍ରାମରେ ଯାଇ ଦେଖିଲି ସମସ୍ତେ କାନ୍ଦୁଥିଲେ।ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହା ଲାଗୁଥିଲା ମୁଁ ମରିଯାଇଛି ମତେ ସେମାନେ ସେଠାରେ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ।ଏହା ସତ ଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.