ଶୁକ୍ରବାର ପୁଣି ଶ୍ରମିକ ମାନକୁ ସହାୟତା ଦେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ – ଜବ କାର୍ଡ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ୪୫୦୦ ଶହ ଟଙ୍କା ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅତିରିକ୍ତ ମଜୁରି ପାଇଛନ୍ତି – ଦେଖନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିବ ନା ନାହିଁ..

ରାଜ୍ୟରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଗ୍ରାମୀଣ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ରୋଜଗାର ଯୋଜନାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସହଯୋଗ ସହଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିନିମାସ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଦୈନିକ ମଜୁରୀ ସହିତ ଅତିରିକ୍ତ 50 ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହୋଇଥାଏ | ଫଳସ୍ୱରୂପ, ପ୍ରତ୍ୟେକ କର୍ମଚାରୀ 4,500 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅତିରିକ୍ତ ବେତନ ପାଆନ୍ତି | ମୋଟ 32 ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକ 352 କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି।

ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମୋ ହୃଦୟରେ ସର୍ବଦା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ରହିଥାଏ। ମୋର ସବୁବେଳେ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ଅଧିକ ଶ୍ରମ ଦିବସ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ରୋଜଗାର ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

କୋଭିଡି ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ରେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଅସୁବିଧା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ କୋଭିଡି ସହାୟତା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୧୬୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ 352 କୋଟି ଟଙ୍କା ଯୋଗାଇଥାଏ | MGNREGA ଗତ ବର୍ଷ ୨୦ କୋଟି ଶ୍ରମିକ ଦିନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବାବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏବେ ଯାଏ ୭ କୋଟି ଶ୍ରମ ଦିବସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି

ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା 25 କୋଟି ଶ୍ରମିକ ଦିନ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆମର ତଳ ବନ୍ଦ ହେତୁ ତାଲା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ତେଣୁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବିକାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୃଷକ, ଶ୍ରମିକ, ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷୀ ଏବଂ ଦାମୀ ଦୋକାନୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧୬୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ସମସ୍ତେ ଟୀକା ନେବାକୁ ସେ କହିଥିଲେ

ଏହି ଅବସର ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡି ମହାମାରୀ ପାଇଁ ସମାଜର ସବୁ ବର୍ଗ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ପ୍ରଭାବିତ ହେଇଚି କିନ୍ତୁ ସାମାଜିକ ତଥା ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ଶ୍ୱଟି ରୁ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ସହାୟତା ଦିଆଯାଉଛି |

ତେବେ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଅନେକ ସହାୟତା ଦେଇଥିଲେ ଓ ଲୋକ ଉପକୃତ ହେଇଥିଲେ |ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରୀ ପାଇଁ ଲକ ଡାଉନ ଚଲାଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ ବିଚାର କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ସହାୟତା ଦେଇଛନ୍ତି |ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆମେ ସମସ୍ତ ଟିକିନିଖି ଖବର ଦେବୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.