ସକାଳୁ ଉଠି ଖାଲି ପେଟରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ହୋଇଥାଏ ଏହି ସବୁ ଲାଭ।

ଜୀବନରେ ଆମେ ବହୁତ ପଇସା କମାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଯଦି ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ନ ରହିଲା ତେବେ କୌଣସି ଲାଭ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ଆମ ଆହି କିଛି ଔଷଧୀୟ ଗଛ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯେପରି ତୁଳସୀ ପତ୍ର।ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ତୁଳସୀ ରସରେ ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଅଛି।ସାଧାରଣତ ଏହା ଥଣ୍ଡା , କାସ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।ଖାଲି ଏତିକି ନୁହେଁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଓଜନ ଅଧିକ ବଢୁଛି ସେଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ବିଶେଷ ଲାଭଦାୟକ।ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ ଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ତୁଳସୀ ରସ ସେବନ କରିବେ ଆପଣ ଅନେକ ଲାଭପାଇବେ। ସକାଳେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରରେ ମେଟାବୋଲିଯିମ ବଢିଥାଏ।ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ତୁଳସୀ ପତ୍ରକୁ କେତେ ବେଳେ ସେବନ କଲେ କଣ ଲାଭ ପାଇବେ।

ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ତୁଳସୀ ରସ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଆପଣଙ୍କର ମେଟାବୋଲିଯିମ ବଢ଼ାଇବ ସହିତ ରକ୍ତରେ ଥିବା ସୁଗାର ଅଂଶକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ। ଯେଉଁ ମାନଙ୍କର ଡାଇବେଟିସ ଅଛି ସେମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ତୁଳସୀ ରସ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଡାଇବେଟିସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ହୋଇଥାଏ।

ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ଆଜିକାଲି ପ୍ରାୟତଃ ୯୦% ଲୋକଙ୍କର ଏସିଡ ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟା ଅଛି।ଏହା ପାଇଁ ଲୋକ ନାନା ଅଶୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ତୁଳସୀ ରସ ପିଇବେ ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କର ଏସିଡ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯିବ । ଯାହା ଆପଣ ଏହା ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରିପାରିବେ। ଖାଦ୍ୟ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସହଜରେ ହଜମ ହେଉନାହିଁ ସେମାନେ ନିୟମିତ ତୁଳସୀ ରସ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ତା ସହିତ ଏହା ଶରୀରରୁ ଖରାପ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବାରେ ସାହଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଆଜିକାଲି ଛୋଟ ଛୁଆଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ଥଣ୍ଡା କାସ ଲାଗିରହୁଛି ଏଥିପାଇଁ ସବୁବେଳେ ସେମାନେ ଓସଦ ଖାଉଛନ୍ତି ଯାହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ପଡୁଛି ସେଥିପାଇଁ ଯେଉଁ ମାନଙ୍କୁ ଥଣ୍ଡା କାସ ଲାଗିରହୁଛି ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ତୁଳସୀ ରସ ଦିଅନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଥଣ୍ଡା କାସ ସବୁ ଭଲ ହୋଇଯିବ।ମାନସିକ ଚିନ୍ତା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ସାହାଜ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଆଜିକାଲି ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ନିଜ ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖୁଛନ୍ତି। ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଓଜନ କମ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।ସାକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଏହା ମୋଟାପା କୁ କମ କରି ଆପଣଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିଥାଏ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ମନେ ରଖିବେ କେବେବି କୌଣସି ଚଉରା ରୁ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଚିଣ୍ଡାଇବେ ନାହିଁ ।ବାହାରେ ଯେଉଁ ଗଛ ଥିବା ତାହାର ପତ୍ର ଆଣିବେ।ଏହା ସହିତ ତୁଳସୀକୁ ମାତା ଲଷ୍ମୀ କୁହାଯାଇଥାଏ ତେଣୁ କେବେବି ଗୁରୁବାର ଦିନ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଚିଣ୍ଡାଇବେ ନାହିଁ ।ସମସ୍ତେ ନିଜ ଅଗଣାରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ନିହାତି ରଖନ୍ତୁ।ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ପୂଜା କରିବା ଓ ଗାଧୋଇ ଆସି ତୁଳସୀ ଗଛରେ ପାଣି ଦେବା ଦ୍ଵାରା ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଧନ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇନଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.