ଓଡ଼ିଶାର Kaupur ଗାଁ ଶୋଇବା ଘରେ ପଶିଥିଲା ୧୮ Feet ର ଭୟଙ୍କର ନାଗସାପ,ଦେଖିକି ଦ୍ୱାରା ରେ ଥରିବା ପାଇଁ ଲାଗିଲେ ଗାଁ ଲୋକ,ହେଲେ ଏପରି ଭାବେ ହେଲା ଉଦ୍ଧାର

ଓଡ଼ିଶାର କାଉପୂର ଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ନାଗ ଜଣଙ୍କ ଘରେ ପଶି ଯାଇଥିଲା।ଯାହା ଫଳରେ ସେହି ଘରର ସମସ୍ତ ଲୋକ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ।ଏହା ସହିତ ଏହି ସାପ ନାଗ ପ୍ରଜାତିର ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଷଧର ଥିଲା।ଏହି କାରଣରୁ ସେହି ଘରର ସମସ୍ତ ଲୋକ ବହୁତ ଭୟଭୀତ ମଧ୍ୟ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ।ଯାହା ଫଳରେ ସେହି ଘରର ସମସ୍ତ ଲୋକ ସେହି ଘର ଭିତରୁ ବାହାରି ଚାଲି ଆସିଥିଲେ।

ତେବେ ଏହାପରେ ସେମାନେ କିପରି ସେହି ସାପକୁ ବାହାର କରିବେ ଏହା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ।ମାତ୍ର ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ସେହି ସାପକୁ ଘରୁ ବାହାର କରିବାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଅସଫଳ ହୋଇଥିଲେ।ଏହାପରେ ସେମାନେ ଶେଷରେ ସେହି ସାପକୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଏହା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇଥିଲେ।

ତେବେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ ସେହି ସାପକୁ ଆସି ଅନେକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ।କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ଶେଷରେ ଅନେକ ପ୍ରୟାସ ପରେ ଶେଷରେ ସେମାନେ ସେହି ସାପକୁ ଧରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ।ତେବେ ସେହି ସାପକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା।ସେହି ସାପ ଅନେକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ରହିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ଧରା ଦେଇ ନଥିଲା।

ଏହା ସହିତ ସେହି ସାପ ଅଧିକ କ୍ରୋଧିତ ଥିବାରୁ କାହାକୁ ମଧ୍ୟ ନିଜର ପାଖକୁ ଆସିବାକୁ ଦେଉ ନଥିଲା।ଏହା ସହିତ ସେହି ସାପ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହଇରାଣ କରିବା ପରେ ଶେଷରେ ସେମାନେ ତାକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ।ତେବେ କାଉପୂର ଗ୍ରାମରେ ଆଗରୁ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଭାବରେ ଅନେକ ସାପ ଦେଖା ଯାଇ ସାରିଛି।

ତେବେ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ କହିଥିଲେ କି ଏହି ନାଗ ଏତେ ବିଷାକ୍ତ ଥିଲା ଯେ ଏହା ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦଂଶନ କରି ଥାଆନ୍ତା ଯଦି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଦାନ ନ କରାଯାଇ ଥାଆନ୍ତା ତେବେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ କହିଥିଲେ ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତି ଆସିଲେ ତୁରନ୍ତ ବନ ବିଭାଗ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ନଚେତ ଆପଣ ଯଦି ନିଜେ ସେହି ସାପକୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରିବେ ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦଜନକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରେ।କାରଣ ଏହି ସାପ କୌଣସି ସାଧାରଣ ସାପ ନଥିଲା।ଏହା ଏକ ଭୟଙ୍କର ନାଗ ଥିଲା।ଯାହା ପାଖରେ ବହୁତ ଭୟଙ୍କର ବିଷ ଥାଏ।ତେବେ ସେହି ସାପକୁ ଧରିବା ସମୟରେ ସେହି ସାପ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କ ଉପରକୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ଚୋଟ ମାରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରିଛି।

ତେବେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ ଅନେକ ସତର୍କତାର ସହିତ ସେହି ସାପକୁ ଧରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ।ତେବେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ କହିଥିଲେ କି ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ଲୋକ ସାପକୁ ମାରି ଦେଇଥାନ୍ତି ସେମାନେ ସେପରି ନ କରି ବନ ବିଭାଗକୁ ଖବର ଦେବା ଫଳରେ ସେମାନେ ଆସି ସେହି ସାପକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ନେଇଯିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.